All posts by admin

Wycieczka do Krakowa

Dnia 24 kwietnia 2019 roku odbyła się kolejna, tematyczna wycieczka Koła Historycznego im. AK do Krakowa.

Celem wycieczki było zwiedzenie stałej wystawy „Kraków – czas okupacji 1939-45”, mieszczącej się   w budynkach byłej Niemieckiej Fabryki Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera.

Ekspozycja ciekawie i nowocześnie  zaaranżowana, wielość eksponatów i opowiadanie przewodnika  przybliżyły  młodzieży historię Krakowa i jego mieszkańców z okresu okupacji oraz dzieje fabryki i uratowanych przez Oskara Schindlera Żydów.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer po krakowskiej dzielnicy Kazimierz i zwiedzenie XVII-wiecznej synagogi Izaaka Jakubowicza, do której chłopcy weszli w obowiązkowych jarmułkach i gdzie wszyscy poznali podstawowe zasady religii żydowskiej.

Ostatnim punktem pobytu  w Krakowie było wejście do Krypty Zasłużonych znajdującej się w Kościele Na Skałce.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Klub Historyczny im. AK

Podczas uroczystości  Święta ZSN w Tarnowie w poczet członków działającego od roku Klubu Historycznego zostało przyjętych 17 uczniów ze SP nr 19 i Niepublicznego Gimnazjum.

Dyplomy członkowskie wręczali uczniom pułkownik Zdzisław Baszak i prezes ŚZŻAK – Oddział Tarnów p. Ryszard Żądło.

Celem  Klubu jest m. in. upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy z zakresu działalności Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz innych organizacji niepodległościowych.

Powyższe cele Klub realizował poprzez zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum AK w Krakowie, wycieczkę obejmującą wędrówkę na dwa najmłodsze krakowskie kopce: Kopiec Kościuszki i Kopiec Niepodległości, na Wawel do Krypty Marszałka Józefa Piłsudskiego, włączenie się społeczności ZSN do akcji „Paczka dla Weterana”.

Wymienione działania wzbogaciły posiadaną przez uczniów wiedzę historyczną, dostarczyły przeżyć duchowych, uwrażliwiły na potrzeby innych oraz stały się elementem kształtowania patriotyzmu i postaw obywatelskich.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

List od brytyjskiej królowej Elżbiety II

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły otrzymali list od brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Uczniowie klasy 7 oraz gimnazjum wraz z nauczycielkami języka angielskiego Anną Lis i Katarzyną Pudełek napisali list gratulacyjny z okazji narodzin wnuka królowej księcia Louisa. Była to świetna okazja do wspomnienia o zainteresowaniach naszych uczniów oraz zaprezentowania naszej szkoły. Nad oprawą graficzną pięknej kartki czuwała pani Iwona Gąsior – nauczycielka plastyki.

W odpowiedzi Jej Wysokość wyraziła wdzięczność za nadesłanie kartki wraz z życzeniami zdrowia. Do listu zostało dołączone zdjęcie księcia Louisa.

Warto wspomnieć, że w naszej szkole to już tradycja wysyłania życzeń do rodziny królewskiej i za każdym razem otrzymujemy odpowiedź. Jest to doskonała okazja do rozwijania umiejętności językowych naszych uczniów oraz zapoznania ich z kulturą brytyjską.

I miejsce Krystiana Pilasa w czwartej edycji konkursu historycznego o Józefie Piłsudskim

23 marca 2018 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie odbyła się uroczysta Gala Finałowa IV Tarnowskiego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim.

Uczeń klasy 3 A Gimnazjum w Zespole Szkół Niepublicznych w Tarnowie, Krystian Pilas, zajął I miejsce w kategorii prezentacja multimedialna.

Temat prezentacji: „Józef Piłsudski – biografia”.

Praca Krystiana została oceniona najwyżej za trafność i różnorodność doboru treści, poprawność merytoryczną, estetykę, oryginalność oraz perfekcyjność wykonania. Nagrodzoną prezentację mogli obejrzeć zgromadzeni na Gali Finałowej goście.

Krystianowi gratulujemy sukcesu!

DSC06351.JPGDSC06353.JPGDyplom K. Pilas.jpg