WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

21 marca 2022 roku uczniowie klasy 8b Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Polskiej Marynarki Handlowej w Tarnowie odbyli wycieczkę do Oświęcimia.
W Oświęcimiu uczniowie zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau, gdzie poznali historię powstania nazistowskich obozów koncentracyjnych w okupowanej Europie, zjawisko holocaustu i martyrologii narodów Europy podczas II wojny światowej.
Ekspozycje muzealne przybliżyły i unaoczniły uczniom wymiar ludzkiego okrucieństwa i ogrom ludzkiego cierpienia.
Pamięć ofiar zamordowanych w nazistowskich obozach koncentracyjnych Auschwitz – Birkenau młodzież uczciła minutą ciszy i zapaleniem zniczy pod Ścianą Śmierci.
Po zwiedzeniu Muzeum młodzież wzięła udział w warsztatach „Nie bądźcie obojętni. Przesłanie świadków Auschwitz”.
Analizując teksty źródłowe uczniowie sformułowali uniwersalne i aktualne zwłaszcza w obecnej sytuacji międzynarodowej prawdy. Oto one:

• Nie oceniaj całego narodu po czynach jednej osoby.
  • Zawsze należy rozmawiać i szukać kompromisu.
  • Nie można oskarżać o przeszłość młodych ludzi. Młodzież odpowiada za przyszłość.
  • Nigdy nie wolno zapominać o przeszłości. Przeszłość to dziedzictwo.
  • Czynienie dobra jest łatwiejsze od czynienia zła.
  • Nie wolno upokarzać, poniżać, nie można być obojętnym.
  • Nigdy więcej wojny.

Dziękujemy młodzieży za godną, pełną powagi, skupienia, zadumy i refleksji postawę- opiekunowie wycieczki: pani Iwona Latocha i pani Grażyna Zielińska.